
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 2359
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35760
Ext.Price$0.35760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35760 | $0.35760 |
| 10 | $0.27734 | $2.77340 |
| 50 | $0.23678 | $11.83900 |
| 100 | $0.20215 | $20.21500 |
| 500 | $0.18226 | $91.13000 |
| 1000 | $0.16994 | $169.94000 |
